• Головний офіс
    Україна, Київ, вул. Перемоги, 9
    Філія
    Українa, Київ, пр-т. Визволителів, 5

Проєктування та монтаж системи протидимної вентиляції та димовидалення

Система димовидалення та протидимна вентиляція відноситься до системи протипожежної безпеки і є вентиляційним комплексом, припливно-витяжною вентиляцією, що складається зі спеціального протидимного вентиляційного обладнання та особливого її конструктиву. Основне завдання даної системи це відведення диму під час пожежі, а в деяких випадках передбачається можливість подачі свіжого повітря для збільшення запасу часу під час пожежної тривоги, евакуації. За статистикою 80% нещасних випадків при пожежі трапляється саме через отруєння чадним газом (продуктами горіння), достатньо 0,08% для отруєння та понад 1,2% для смертельного результату протягом 2-3 хвилин.


Типи систем та різновиди будівель

Припливна протидимна вентиляція

Потужні вентилятори після отримання сигналу вмикаються та подають у приміщення великі обсяги чистого зовнішнього повітря. За рахунок підвищення тиску блокується надходження диму, підвищується безпека перебування людей. Надмірне повітря безперервно видаляється через природні нещільності у дверних та віконних отворах або за допомогою каналів природної вентиляції. Припливна протидимна вентиляція розраховується з урахуванням категорії будівлі з безпеки та розмірів підключених до системи приміщень. Рекомендується до використання на шляхах евакуації персоналу: коридори, сходові марші, ліфти, тамбури тощо.

Витяжна протидимна вентиляція

У разі спрацьовування датчиків задимлення включаються вентилятори, через спеціальні отвори задимлене повітря відкачується з приміщень і викидається на вулицю. Чистий надходить зовні, за рахунок такого обміну суттєво покращуються його характеристики. У деяких випадках допускається подача повітря із суміжних приміщень з метою мінімізації теплових втрат. Витяжна система рекомендується використовувати для закритих приміщень з обмеженим впливом зовнішніх кліматичних умов. Під час розробки плану розміщення трубопроводів та розрахунку потужності враховуються вимоги щодо кратності обміну повітря та особливості планувань будівель.

Житлові будинки
Система димовидалення в багатоквартирному будинку ділиться на два типи, застосування яких залежить від поверховості будівлі, - малоповерхова або багатоповерхова будівля. Будинки, висота яких складає до 14 поверхів, найчастіше обладнується системами природного димовидалення завдяки вентиляційним шахтам, а в будинках, в яких понад 14 поверхів, встановлюються потужні вентилятори, які з одного боку видаляють дим із шляхів евакуації, а з іншого подають свіже повітря. І той і інший варіант системи димовидалення багатоповерхового будинку є високоефективним і часто застосовується в багатоквартирних будинках.
Промислові будівлі
Промислові підприємства істотно відрізняються від житлових, і передбачають використання тільки індивідуальних проєктів. Промислові об'єкти мають не тільки різну поверховість, кількість співробітників, а й специфіку роботи, а також продукцію, яку вони виробляють. Вимоги до системи пожежної безпеки на промислових об'єктах можуть бути різними, і припускати не лише швидку евакуацію персоналу, а й локалізацію вогнища займання, з доступом персоналу для його ліквідації.


Проєктування протидимної вентиляції та системи димовидалення

У проєкті протидимної вентиляції використовується один із двох основних принципів її роботи, - статичний чи динамічний.

Статична система димовидалення

Принцип роботи такий, що у разі виникнення пожежі, відбувається екстрене відключення центральної системи вентиляції, при якій відбувається локалізація загоряння та запобігання розповсюдженню диму по всій будівлі.

Динамічна система димовидалення

Ця система більш складна, і передбачає забір диму та подачу свіжого повітря. Ця система використовується в будинках з великим скупченням людей, дозволяючи «виграти» час для екстреної евакуації.

Проєкт системи димовидалення включає використання наступних методів роботи:
  • комп'ютерне моделювання аеродинаміки: дозволяє розрахувати траєкторії руху потоків повітря та диму в задимленому приміщенні. Метод вимагає відповідної кваліфікації, оскільки його результативність безпосередньо залежить від якості роботи з моделюючим програмним забезпеченням. Особливо це актуально у приміщеннях зі складним плануванням;
  • створення надлишкового тиску: для перевірки надійності системи при запобіганні задимленню сходових прольотів;
  • визначення оптимального розташування датчиків ступеня димності повітроводів та приміщень за допомогою моделювання місць потенційно максимальної концентрації диму при задимленнях;
  • визначення оптимального розташування отворів витяжки проводиться за допомогою вивчення такого явища як "перемичка" - протікання потоку чистого повітря крізь завісу диму за певних умов;
  • метод проєктування, що оцінює працездатність мереж у довгостроковій перспективі. 
Методи можуть використовуватися як окремо, так і комплексно, після чого вибирається тип роботи системи видалення продуктів горіння. Проєктування вентиляції та димовидалення проводиться відповідно до суворого дотримання норм і правил протипожежної безпеки..


Монтаж системи димовидалення – етапи робіт

Першим етапом монтажу системи димовидалення є модульне прокладання димовідвідних та вентиляційних труб на спеціальні стельові фіксатори. У передбачених проєктом димовідвідної мережі місцях трубопроводи розгалужуються одним або двоканальними (як правило) елементами.
Після монтажу трубопроводу на вході кожного з каналів встановлюється вентиляційна решітка, що закриває його. Система загалом має деревоподібну структуру: димарі об'єднуються у більші димарі і димові шахти в міру накопичення мас продуктів згоряння, віддалених з приміщень. На виході кожної з димарів (наприклад, на даху будівлі) монтується витяжний вентилятор. Спосіб та умови монтажу повинні суворо відповідати рекомендаціям виробника до встановлюваної моделі.
Зверху над вентилятором організується коротка ділянка шахти, що веде до люка. Для забезпечення роботи електронних елементів мережі димовидалення (забезпечують роботу автоматичних клапанів, люків, датчиків) зверху димоходів монтується електропроводка, виконана силовим кабелем 380 вольт у негорючому обплетенні.
*Варто відзначити, що монтаж систем вентиляції та димовидалення проводиться згідно з усіма протипожежними нормами та вимогами.

Автоматизація системи

Регламентні норми проєктування систем димовидалення прописані у СП 7.13130.2013. Автоматизація системи димовидалення мінімізує ризики негативного впливу людського фактора, підвищує безпеку перебування у приміщенні людей та збереження дорогого обладнання. Крім того, спрощуються аварійно-рятувальні роботи, зменшуються можливі матеріальні втрати та збитки капітальним будовам. Залежно від використовуваного обладнання та встановлених датчиків контролю та управління системи працюють у двох режимах. 
  1. Автоматичний. Можуть мати дистанційний або місцевий запуск, що повністю виключають участь операторів.
  2. Напівавтоматичний. Запускаються відповідальною чи черговою особою після отримання сигналу тривоги. Дещо простіше в управлінні, відрізняються підвищеною надійністю за рахунок мінімізації кількості електроарматури та ризиків її збоїв.
Автоматизація протидимної вентиляції може передбачатися на стадії проєктування або монтуватися на обладнанні, що вже експлуатується. Додаткові приводи закривають вогнезатримуючі клапани і відкривають вентиляційні, включають електричні вентилятори і т. д. Функції вибираються в залежності від характеристик об'єкта, що охороняється.

Як проводиться розрахунок та формується ціна системи димовидалення?

Розрахунок протидимної вентиляції, складання кошторису для розуміння якою буде ціна, використовується безліч факторів, одними і яких є:
  • Наявність чи необхідність розробки проєкту системи димовидалення.
  • Погодження з органами пожежної безпеки.
  • Технічне призначення будівлі, її особливості, площа, поверховість, місцезнаходження, кількість людей у ньому тощо.
  • Складність проєктування та монтажу обладнання.
  • Вартість обладнання, його монтажу та пусконалагодження.
Дані надаються замовнику у зручному для нього форматі, у тому числі й exel.

Ремонт та обслуговування системи димовидалення

Своєчасне регламентне обслуговування систем димовидалення гарантує їх справний стан та правильне спрацювання. Незалежно від технічних характеристик димовидалення всі пристрої повинні проходити регламентні ТО. Щомісяця робиться контроль функціонування елементів керування та приводу шляхом технічного діагностування, візуальний огляд стану клапанів, кріплень, механічних та електричних приводів. У разі виявлення проблем вони повинні негайно усунутись.

Під час щоквартального обслуговування прилади та механізми очищаються від пилу, перевіряється функціональність резервних джерел живлення (за їх наявності), стан силових та слаботочних кабелів. Рекомендується увімкнення системи в ручному режимі тривалістю 5 хвилин без аварійної сигналізації. За рахунок комплексу заходів обладнання підтримується у функціональному стані.

Ремонт системи димовидалення виконується в міру виявлення таких проблем:
  • збої, що виникають через фізичне чи моральне старіння пристроїв управління та приводів окремих елементів;
  • повна відмова системи через механічні пошкодження та замикання електроарматури. 
До робіт допускаються компанії з державними ліцензіями та підготовленими кадрами. Замовники повинні надавати всю наявну документацію та наказом закріплювати відповідальну особу з персоналу компанії. Тривалість та складність заходів визначається після ревізії стану всіх елементів та визначення номенклатури необхідних частин. Проведені заходи фіксуються у спеціальному журналі, підписуються відповідальними особами та засвідчуються мокрими печатками організації. Документи зберігаються власником нерухомості, копії надсилаються протипожежним організаціям.

Серед виконаних об'єктів:

Монтаж системи димовидалення (Короленківська)

Залишити заявку на прорахунок: +38 (097) 239-25-11 E-mail: climat-master@ukr.net

Контакти


Часті питання покупців

З якими системами протидимної вентиляції Ви працюєте?

У роботі ми працюємо з усіма видами, використання яких залежить від індивідуальності будівлі та вимог.

Встановлюєте Ви протидимну вентиляцію «під ключ»?

Так, ми проводимо проєктування, монтаж та пусконалагодження всієї системи.

Чи є у Вас приклади робіт?

Один из примеров установленной противодымной вентиляции:

Ви обслуговуєте систему димовидалення?

Ми проводимо не лише обслуговування, а й ремонт будь-якої системи димовидалення.