• Головний офіс
  Україна, Київ, вул. Перемоги, 9
  Філія
  Українa, Київ, пр-т. Визволителів, 5

Система димовидалення та протидимна вентиляція

Система димовидалення та протидимна вентиляція відноситься до системи протипожежної безпеки і є вентиляційним комплексом, припливно-витяжною вентиляцією, що складається зі спеціального протидимного вентиляційного обладнання та особливого її конструктиву.
Основне завдання даної системи це відведення диму під час пожежі, а в деяких випадках передбачається можливість подачі свіжого повітря для збільшення запасу часу під час пожежної тривоги, евакуації. За статистикою 80% нещасних випадків при пожежі трапляється саме через отруєння чадним газом (продуктами горіння), достатньо 0,08% для отруєння та понад 1,2% для смертельного результату протягом 2-3 хвилин.

Система димовидалення та протидимної вентиляції у багатоквартирному (багатоповерховому) будинку

Умовно існує 2 типи системи, застосування яких залежить від поверховості будівлі, - малоповерхова або багатоповерхова будівля. Будинки, висота яких складає до 14 поверхів, найчастіше обладнується системами природного димовидалення завдяки вентиляційним шахтам, а в будинках, в яких понад 14 поверхів, встановлюються потужні вентилятори, які з одного боку видаляють дим із шляхів евакуації, а з іншого подають свіже повітря. І той і інший варіант системи димовидалення багатоповерхового будинку є високоефективним і часто застосовується в багатоквартирних будинках.

Система димовидалення та протидимної вентиляції у промислових будівлях

Промислові підприємства істотно відрізняються від житлових і припускають використання тільки індивідуальних проектів. Промислові об'єкти мають не тільки різну поверховість, кількість співробітників, а й специфіку роботи, а також продукцію, яку вони виробляють. Вимоги до системи пожежної безпеки на промислових об'єктах можуть бути різними, і припускати як швидку евакуацію персоналу, а й локалізацію вогнища загоряння, з доступом персоналу для його ліквідації.

Особливості проєктування та монтажу систем димовидалення та протидимної вентиляції

При проєктуванні даної системи, використовується один із двох основних варіантів, принципів її роботи, це або статична система, або динамічна.

Статична система димовидалення.

Принцип роботи такий, що у разі виникнення пожежі, відбувається екстрене відключення центральної системи вентиляції, при якій відбувається локалізація загоряння та запобігання розповсюдженню диму по всій будівлі.

Динамічна система димовидалення.

Дана система складніша, і передбачає забір диму та подачу свіжого повітря. Дана система використовується в будинках з великим скупченням людей, дозволяючи "виграти" час для екстреної евакуації.

Проєктування системи димовидалення та підпору повітря, проект димовидалення

Системи димовидалення проєктуються із застосуванням наступних методів:

 • комп'ютерне моделювання аеродинаміки: дозволяє розрахувати траєкторії руху потоків повітря та диму в задимленому приміщенні. Метод вимагає відповідної кваліфікації, оскільки його результативність безпосередньо залежить від якості роботи з моделюючим програмним забезпеченням. Особливо це актуально у приміщеннях зі складним плануванням;
 • створення надлишкового тиску: для перевірки надійності системи при запобіганні задимленню сходових прольотів;
 • визначення оптимального розташування датчиків ступеня димності повітроводів та приміщень за допомогою моделювання місць потенційно максимальної концентрації диму при задимленнях;
 • визначення оптимального розташування отворів витяжки проводиться за допомогою вивчення такого явища як "перемичка" - протікання потоку чистого повітря крізь завісу диму за певних умов;
 • метод проектування, що оцінює працездатність мереж у довгостроковій перспективі. 

Методи можуть використовуватися як окремо, так і комплексно, після чого вибирається тип роботи системи видалення продуктів згоряння. Проєктування систем димовидалення проводиться відповідно до суворого дотримання норм і правил протипожежної безпеки.


Монтаж системи димовидалення та підпору повітря

Першим етапом монтажу системи димовидалення є модульне прокладання димовідвідних та вентиляційних труб на спеціальні стельові фіксатори. У передбачених проектом димовідвідної мережі місцях трубопроводи розгалужуються одно або двоканальними (як правило) елементами.

Після монтажу трубопроводу на вході кожного з каналів встановлюється вентиляційна решітка, що закриває його. Система загалом має деревоподібну структуру: димарі об'єднуються у великі димарі і димові шахти в міру накопичення мас продуктів згоряння, віддалених з приміщень. На виході кожної з димових шахт (наприклад, на даху будівлі) монтується витяжний вентилятор. Спосіб та умови монтажу повинні суворо відповідати рекомендаціям виробника до моделі, що встановлюється.

Зверху над вентилятором організується коротка ділянка шахти, що веде до люка. Для забезпечення роботи електронних елементів мережі димовидалення (забезпечують роботу автоматичних клапанів, люків, датчиків) зверху димоходів монтується електропроводка, виконана силовим кабелем 380 вольт у негорючому обплетенні.

Варто відзначити, що монтаж систем вентиляції та димовидалення проводиться відповідно до всіх протипожежних норм і вимог.

Розрахунок вартості, ціни, системи димовидалення та протидимної вентиляції

Для того щоб прорахувати вартість даної системи і точно розуміти її вартість (ціну), кошторис складається на основі багатьох факторів, одними і яких є наступне:

 • Наявність чи необхідність розробки проєкту системи димовидалення.
 • Погодження з органами пожежної безпеки.
 • Технічне призначення будівлі, її особливості, площа, поверховість, місцезнаходження, кількість людей у ньому тощо.
 • Складність проєктування та монтажу обладнання, а також підбір обладнання та його пусконалагодження.

Вся система є автоматичною і вимагає використання системи (блоку) управління, датчиків диму, датчиків вогню, клапанів, вентиляторів підпору, витяжних вентиляторів, повітроводів тощо.

 • Клапани димоприймачі – призначені для забору диму, виготовляються з оцинкованої сталі, оснащуються системою автоматичного відкриття.
 • Витяжні вентилятори – використовуються для забору диму з димоходів, які, у свою чергу, з'єднуються з витяжними клапанами.
 • Димові шахти або канали вентиляції для диму – використовуються для з'єднань клапанів з вентиляторами.
 • Вентилятори підпору – призначені для нагнітання чистого повітря, у місцях евакуації, працює в автоматичному режимі.
 • Вогне- та димостримуючі клапани – встановлюються в системі загальної вентиляції, та використовуються для блокування поширення вогню та диму.

Важливо зауважити, що розрахунок димовидалення проводиться згідно з нормами протипожежної безпеки. Для замовника ми надаємо розрахунок протидимної вентиляції у зручному для нього форматі, з точним описом продуктивності та технічних характеристик всього необхідного протидимного обладнання та комплектуючих.

Обслуговування систем димовидалення та протидимної вентиляції

Наша компанія спеціалізується не тільки на проєктуванні, монтажі та пусконалагодженні системи димовидалення для пожежної безпеки, але проводить перевірку, ремонт та модернізацію всіх систем та технологічних вузлів. Обслуговування димовидалення здійснюється відповідно до вимог протипожежної безпеки. Варто звернути увагу, що кожна система по-своєму унікальна і вимагає своїх особливих технологічних рішень, що залежать від вимог та очікуваного результату.


Залишити заявку на прорахунок: +38 (097) 239-25-11 E-mail: climat-master@ukr.net

Контакти