У підвальних приміщеннях часто обладнуються склади, маленькі магазини, майстерні. Вони також влаштовуються гаражі, спортзали чи кафе. У будь-якому випадку вентиляція в підвалі будинку абсолютно необхідна, оскільки товсті стіни герметизують підземні приміщення, а відсутність нормальних вікон унеможливлює провітрювання. Вентиляція підвального приміщення передбачається ще на етапі проєктування будинку. Якщо не подбати заздалегідь про встановлення вентиляційного обладнання, повітря в підвалі, що використовується в різних цілях, буде сирим і затхлим через випаровування, на стінах з'являться вологі плями і пліснява. У гаражному приміщенні без вентиляції можна отруїтися вихлопними газами. У сирому підвалі небезпечно користуватися електроприладами, оскільки існує ризик короткого замикання. Застояне повітря шкідливий здоров'ю, оскільки у ньому розвиваються мікроби. Без ретельного провітрювання підвальних приміщень неможливо позбутися неприємних запахів.
Правильна вентиляція підвалу запобігатиме виникненню подібних проблем, допоможе уникнути псування меблів, руйнування оздоблювальних матеріалів, іржавіння комунікацій та металевих конструкцій. Вентиляція для підвалу необхідна для створення в ньому безпечних та гігієнічних умов. Її влаштування залежить від розмірів та цілей використання приміщень. Система вентиляції підвалу може бути як природною, так і примусовою.
Природна вентиляція підходить лише для приміщень площею не більше 50 кв. м, що використовуються як сховища чи склади.
Для підвальних приміщень великої площі облаштовується ефективна примусова вентиляція, якість якої залежить від погодних умов.
Вентиляція підвалу у приватному будинку
Вентиляція в підвалі приватного будинку може бути природною або штучною.
У нежитловому підвалі, який використовується для зберігання овочів та інших продуктів, основною метою провітрювання є видалення зайвої вологи. Це необхідно для захисту стін від грибка, а також запобігання корозії металевих конструкцій та просоченню вологою матеріалів утеплення.
Для здійснення припливу та відтоку повітря монтуються оцинковані труби діаметром 10-20 см. Переміщення повітряних мас відбувається за рахунок різниці температур зовнішнього та внутрішнього повітря. При встановленні такої вентиляції рекомендується:
- Розташовувати трубу припливу так, щоб її нижній кінець знаходився на відстані 20-40 см від підлоги. Верхній кінець виводиться через отвір у цоколі, виконаному на висоті не менше 50 см від землі. Вхід у трубу захищають від сміття та комах, встановлюючи сітку.
- Витяжну трубу розташовують під стелею. Її виводять назовні з відривом 30-60 див від покрівлі.
- Обидві труби можна виводити на дах. Для захисту від опадів використовуються спеціальні ковпаки.
У підвалах, які використовуються для проживання або тимчасового перебування людей, необхідно створити такі ж кліматичні умови, як і у верхніх приміщеннях, тому тут зазвичай обладнана штучна припливна або витяжна система.
При цьому вентиляція підвалу приватного будинку поєднується з очищенням та підігрівом вхідного повітря. У примусовій системі використовується таке обладнання:
|
Більш продуктивними є припливно-витяжні вентиляційні системи, ціна яких є досить високою в порівнянні з системами припливного типу. Найбільш економічними в експлуатації є установки із рекуператорами. Їх монтаж дозволяє заощаджувати на опаленні, тому що для підігріву вхідного повітря використовується тепло зустрічного повітряного потоку.
Вентиляція підвалу багатоповерхового житлового будинку
У підвалах багатоквартирних будинків розміщуються труби опалення, водопроводу та каналізації, а також газові комунікації. Всі вони потребують захисту від корозії, що руйнує метали в умовах вогкості.
Територія підвалу ділиться на окремі відсіки, які використовуються мешканцями для зберігання продуктів та різних речей. Вентиляція підвалу житлового будинку дозволяє підтримувати в ньому оптимальну вологість, забезпечити захист від іржавіння, запобігти утворенню цвілі. Якісна вентиляція підвалу полегшує створення комфортних умов проживання людей на першому поверсі.
При влаштуванні вентиляції враховуються санітарні норми та правила.
У нежитлових підвалах влаштовуються отвори для природного припливу та відтоку повітря. Вони розміщуються на протилежних стінах. Кількість припливних та вихідних отворів має бути однаковим. Площа кожного з них не більша за 0.85 кв. м. Великі отвори необхідно захищати сітками чи ґратами.
При розрахунках необхідно врахувати наявність перегородок та можливих зон застою повітря, передбачити регулювання напряму повітряних потоків для забезпечення рівномірного продування приміщення.
Природне провітрювання проводиться не лише через спеціальні отвори, але й через бетонні чи металеві канали, що починаються у підвалі, проходять через усі поверхи та виводяться на дах.
Якщо у підвалі багатоповерхового будинку влаштовується тренажерний зал, більярдна або інша громадська будівля, встановлюється штучна припливна або припливно-витяжна вентиляція. Вона забезпечує повітрообмін, відповідний нормам, а також підтримання комфортної температури та вологості повітря у приміщеннях.
Розрахунок вентиляції у підвальному приміщенні
Вентиляція у підвальному приміщенні проєктується з урахуванням призначення підвалу, його габаритів, а також показників БНіП.
Розраховується необхідний повітрообмін шляхом множення об'єму підвального приміщення на показник кратності повітрообміну, що відповідає нормі. Так, для підвалу обсягом 30 куб. м (площею 15 кв. м та висотою 2 м) потрібен повітрообмін 60 куб. м/годину (при К = 2). Розраховується також площа перерізу повітроводу (S) за формулою: S = L/W, де L – це показник повітрообміну (витрата повітря), а W – швидкість переміщення повітря. Вентиляція підвальних приміщень, призначених для перебування в них людей, розраховується з урахуванням необхідності підігріву або охолодження повітря. |
Залишити заявку на прорахунок: +38 (097) 239-25-11 E-mail: climat-master@ukr.netКонтакти |